Konfliktuskezelés, düh: mi az ellenszere gyermekkorban?
Ó, azok a híres gyermekkori dührohamok és hisztik, amit mindenki próbál elkerülni… De valóban olyan rosszak és hasztalanok, mint amilyennek tűnnek? Mi is pontosan a düh és mit jelent gyermekkorban? Létezik-e valamilyen trükk, amivel hamarabb véget vethetsz neki?
Felnőttkori düh kontra gyermekkori dühroham
Bizonyára te is éltél már meg olyan szituációt, amikor úgy érezted, nem vagy képes uralkodni indulatodon, és forrongott benned a düh. Rossz érzés volt, de tudtad azt is, hogy nem tart örökké, sőt, talán már birtokában is vagy egy-két lazító, vagy stresszlevezető technikának, amivel felgyorsíthatod a távozását!
De képzeld csak el, hogy gyermeked hányszor küzd ezzel az érzéssel! És neki még sem eszközei, sem tapasztalata nincs abban, hogyan lépjen túl rajta, ő bizony teljes egészében átérzi a dühöt, a frusztrációt – amivel valószínűleg a te idegeidet is megtépázza olykor. De ha ismered a gyermeki düh természetét, és közösen megtanuljátok, mit tegyetek vele, akkor meg is érkeztünk a konfliktuskezelés témaköréhez.
Amikor már nem csak ő a világ
A tudat fejlődésének egy bizonyos szakaszában a csecsemő felismeri, hogy ő egy külön személyiség a világban, akinek képesnek kell megtalálnia a helyét ebben az ismeretlen rendszerben. A mentális fejlődéssel párhuzamosan számos motoros és fizikális képessége is kifejlődik, amelyek együttesen lehetővé teszik, hogy az apróság egyre jobban befolyásolja környezete történéseit. Az „enyém” és a „nem” korszak mind abban segít a gyereknek, hogy képes legyen érvényesülni egy nála sokkal nagyobb, és befolyásosabb világban.
Képzeld csak el, amikor az új munkahelyeden az a feladatod, hogy egy egészen új projektet vigyél végig a döntéshozók előtt. Mindenki tapasztaltabb és rutinosabb nálad, nem könnyű érvényesíteni a véleményed, miközben kisebb ráhatásod van a dolgok kimenetelére. A gyerekek pont ugyanúgy érzik magukat ezekben a szituációkban, azzal a különbséggel, hogy az ő konfliktuskezelő eszköztárok még igen kicsi, ami így belső feszültséghez vezet, és dühben nyilvánul meg.
Mi lehet a megoldás a dührohamokra?
A dührohamok és a konfliktuskezelési képesség szoros kölcsönhatásban vannak, így a megoldás is ezek fejlesztésében rejlik. Ahhoz, hogy gyermeked mielőbb túllendülhessen dühén, tágítanod kell a konfliktuskezelési repertoárját. Ha képes lesz uralkodni rajta, az a társas kapcsolataiban is fejlődést hoz, mind gyermek-, mind felnőttkorában. Észre fogod venni, hogy sorra csökkenek azok a konfliktusok, amelyeket a gyerkőc fizikálisan szeretne megoldani, valamint elkezdődnek a beszélgetések, amelyek lehetővé teszik, hogy közös nevezőre jussatok.
A dühkezelés lépcsői:
- Megértés: fontos, hogy átérzed milyen rossz gyermekednek az, hogy falakba ütközött
- Beszélgetés: segíts megfogalmazni gyermekednek érzéseit és az érzések mögötti szükségleteit
- Segítség: ajánld fel a támogatásod
- Idő: hagyj időt a döntésre
- Következetesség: mindig tartsd magad a megbeszéltekhez
A te dühkezelési stratégiád egy fontos minta gyermeked életében, a konfliktuskezelés alapja a szülői példamutatás és a szociális kapcsolatokban szerzett rutin. Figyelj oda tehát arra is, te hogyan reagálsz egy-egy ilyen helyzetre, boltban, taxiban, társaságban, vagy akár a családon belül. És persze nyugodtan fejlesztheted magad is, hiszen társas kapcsolataink tréningezése bizony egész életünkben ránk fér…
Hasznos módszer az együttműködő kommunikáció 4 lépésének elsajátítása, játékosan a gyerekek számára is! Tanítható az érzelmek megismerése, a szükségleteik felismerése már igen kiskorban már.
Ha szeretnél még konkrét tippeket kapni a düh kezeléséről, vagy a konfliktuskezelés tanításáról, akkor várlak szeretettel a Tedd képessé a gyermeked! kurzusra, ahol többek között ezzel a témával is sokat fogunk foglalkozni.